Arcade cores

Co je to jádro IP (intellectual property) v FPGA? Jádro IP je blok logiky nebo dat, který se používá při výrobě programovatelného hradlového pole (FPGA) nebo zákaznický integrovaný obvod (ASIC).

Velká část mnoha stávajících arkádových systémů a historických počítačových jader spočívá v tom, že je lze s minimálním úsilím portovat do mnoha systémů a desek FPGA. Zde je na místě poděkovat každému zručnému vývojáři, který přispěl svými původními systémovými jádry, aby byly použitelné v systému MiSTer.

Každá arkádová ROM se pro použití v MiSTeru definuje souborem RBF (tedy vlastním jádrem) a souborem MRA. Protože některé arkádové desky mohou měnit hry pouhým vložením nových ROM, dávalo smysl přesouvat soubory RBF ze seznamu nabídek pryč, a místo toho procházet soubory MRA. Tyto soubory MRA určují, který soubor RBF bude použit, a které soubory zip mame rom spouštět za běhu, aby arkádové jádro mohlo být funkční. Nedílnou součástí jsou také originální licencované ROM soubory, které už na stránkách projektu nenaleznete a to může být také důvod, proč Vám nešlo nic z nabídky arkádových jader spustit.

Já osobně používám repositář MAME (aktuálně ve verzi 0.229), jehož obsah je třeba zkopírovat na SD kartu MiSTeru do složky games/mame. Pokud nechcete kopírovat vše, kopírujte jen požadované zip soubory dané ROM, na které se odkazuje daný *.mra soubor (je to vlastně script, do kterého lze nahlížet textovým editorem).

Na domovské stránce MiSTeru (https://github.com/MiSTer-devel/Main_MiSTer/wiki/Arcade-Cores-List) je seznam dostupných arkádových jader, který ovšem není zdaleka kompletní. Nejlepší volbou jak mít seznam arkádových jader aktuální, je spouštět čas od času script „update“ z nabídky scriptů.

Ilustrační obrázek

Vývojářů je více, a ne všichni se sdružují ve stejné skupině. Někteří mají své vlastní projektové stránky a pro získání dalších arkádových ROM je třeba zavítat tam. Za zmínku stojí určitě Jose Tejada a jeho konverze z Capcom systému, Kevtris, Mister-x a mnoho dalších..

Pokud chcete mít svůj MiSTer nadupaný většinou současného obsahu, za vyzkoušení stojí script „update_all„.
Ten kromě officiálního updateru spouští ještě další scripty a je plně konfigurovatelný.. tzn. že si můžete vybrat, co se bude na SD kartu nahrávat. Veškeré instrukce pro instalaci toho rozšířeného scriptu jsou na stránce (viz. odkaz výše).
V podstatě jde jen o to, dostat soubor update_all.sh do adresáře Scripts na Vaší SD kartě.

Pěkná videa o arkádových jádrech publikuje ScarletSprites.. Např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=Ys4d3UQkYx8

1 komentář

Napsat komentář